Popular Posts

Najlepsza trasa do Chorwacji

Trasa do Chorwacji w głównej mierze uzależniona jest od miejsca z którego startujemy. W naszym wypadku jest to Kraków. Wybrałem najkrótszą drogę prowadzącą przez Polskę-Słowację-Węgry-Chorwację. Taką drogę spokojnie można przejechać w kilkanaście godzin bez noclegu z kilkoma odpoczynkami - na przysłowiowe rozprostowanie kości. Nam zajęło to 16 godzin w stronę Chorwacji oraz 12 godzin do Polski.

OPŁATY ZA DROGI

Opłaty jakie musimy ponieść oprócz oczywiście kosztu paliwa to winieta słowacka (Ja kupiłem dwutygodniową za 14 euro) oraz winieta węgierska (30-dniowa to koszt w okolicach 75 zł). Za drogi w Chorwacji zapłacimy na bramkach za odcinki autostrad którymi jedziemy. W naszym przypadku musieliśmy wykupić droższe i dłuższe winiety z powodu wyjazdu 13 dniowego. Teoretycznie winieta słowacka nie byłaby konieczna gdybyśmy ominęli odcinek "pseudo" autostrady w okolicach Bańskiej Bystrzyce. Ale ... dla świętego spokoju te 14 euro można przeżyć. Winietę kupiliśmy na pierwszej stacji benzynowej na której była dostępna w nocy taka 14 dniowa winieta (w Dolnym Kubinie czyli sporo za granicą). Większość stacji na tej trasie w nocy jest niestety zamknięta. Na pierwszej stacji za granicą polsko-słowacką (Shell) niestety nie było dwutygodniowej winietki, a siedmiodniowa nie była dla nas wyjściem z sytuacji. Winieta węgierska to koszt około 75 zł za 30 dni. Można ją nabyć na większości stacji benzynowych (nie jest to typowa naklejka na szybę, ale paragon). W Chorwacji zapłacimy za drogi którymi jechaliśmy - w 2014 roku w Chorwacji nie było winiet. Autostrady są płatne i tak za odcinek od granicy węgiersko-chorwackiej do Zagrzebia zapłacimy 42 kuny oraz od Lucka w zależności gdzie jedziemy, odpowiednią ilość kun. W naszym przypadku zjazd na Biograd na Moru - koszt 130 kun.

Najlepsza droga do Chorwacji
Planując trasę na wakacje do Chorwacji trzeba zadać sobie kilka pytań. Czy jedziemy głównie autostradami - płatnymi drogami czy wybieramy trasy lokalne bez opłat? Czy chcemy zwiedzać po drodze czy zmierzamy prosto do naszego celu wakacyjnego? Czy jedziemy z noclegiem tranzytowym? Droga, którą zaproponowałem jest dobra dla lokalizacji Kraków lub okolice, nie jest jednak bez wad. Jadąc przez Słowację praktycznie nie ma dobrych dróg ekspresowych, nie wspominając o autostradach. Oprócz odcinka około 30 km w okolicach Bańskiej Bystrzycy jedziemy kiepskimi drogami, gdzie często można spotkać patrole policji. Warto trzymać się ograniczeń prędkości ponieważ nawet w nocy w szczerym polu patrol policji nie jest czymś nadzwyczajnym. Gdy już uporamy się ze słowackim odcinkiem drogi mniej więcej zajęło nam to około 3 godziny, pozostanie nam około godzina drogi w Węgrzech do Budapesztu gorszymi drogami. Od stolicy Madziarów mamy już cały czas autostradę prowadzącą do granicy z Chorwacją, a dalej do Adriatyku podróżujemy w autostradowym tempie.

Alternatywna tras z Krakowa

Alternatywna trasa do Chorwacji z Krakowa wiedzie przez Polskę - Czechy - Austrię - Słowenię - Chorwację.
< >

3 komentarze:

  1. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie ja również bardzo dużo podróżuję samochodem i muszę przyznać, że tak jest wygodniej. Dlatego jak czytałam już na stronie https://kioskpolis.pl/winiety-gdzie-je-kupic-i-ile-kosztuja/#kotwica1 to teraz wiem gdzie należy kupować winiety oraz ile one kosztują w poszczególnych krajach.

    OdpowiedzUsuń
  3. Faktycznie jest to bardzo fajny przejazd i muszę przyznać, że ja również uwielbiam tak podróżować. Za każdym razem wynajmujemy przyczepę kempingową z https://autocampingi.pl/ i wtedy bez najmniejszego problemu możemy się poruszać gdzie tylko chcemy.

    OdpowiedzUsuń